Pragnę przedstawić konspekt lekcji z języka polskiego w kl.III gimnazjum, który powstał na podstawie utworu Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt. ,, Miłość''
Temat: Niepewność uczuć podmiotu lirycznego w wierszu M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej
,, Miłość’’
Cele:
- poznanie biografii i najważniejszych faktów z życia poetki, określanej mianem ,, poetki miłości”
- prezentacja jej tomików poetyckich oraz książki ,, Maria i Magdalena’’
- umiejętność pracy metodą ,, gwiazda pytań ”
- umiejętność analizy i interpretacji utworu lirycznego
Metody: gwiazda pytań, zabawa w niedokończone zdania, pogadanka, dyskusja
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: kartki z biografią poetki, tomiki poetyckie, książka
,, Maria i Magdalena’’, teksty wiersza, kartki papieru, Pismo Święte, nagranie utworu muzycznego Marka Grechuty np. ,, Będziesz moją panią’’
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel rozdaje uczniom fiszki z biografią poetki – dzieci pracują z nimi metodą ,, gwiazda pytań ’’, poznając najważniejsze fakty z życia poetki oraz szukając odpowiedzi na podstawowe pytania: Kto? Gdzie? Kiedy? Po co? Dlaczego? Co?
2. Następnie ma miejsce analiza zdobytych informacji – prezentacja tomików poetyckich, książki ,, Maria i Magdalena’’ oraz wprowadzenie terminu ,, poetka miłości ’’
3. Zapoznanie się z treścią wiersza ,, Miłość’’ – w tle można wysłuchać piosenki M. Grechuty np. ,, Będziesz moją panią’’
4. Analiza i interpretacja wiersza:
a) kto i do kogo mówi w wierszu?
b) jaką formę przybiera wypowiedź podmiotu lirycznego?
c) o czym świadczą końcowe pytania w każdej strofie ?
d) przypomnienie par miłosnych znanych bohaterów literackich
5. W kolejnej części lekcji nauczyciel rozdaje uczniom kartki papieru, na których odrysowują prawą i lewą dłoń. Na przegubie wpisują słowo ,, miłość’’. W palcach dopisują wyrazy bliskoznaczne np. rozmowa, pojednanie, czułość, zrozumienie, radość, dobroć, szczęście, zaufanie, szczerość, ciepło…
6. Odczytanie propozycji uczniów. Próba dyskusji:
- Dlaczego swoje słowa wpisywali właśnie w dłoń? – dłoń ( znak przyjaźni, pokoju, przekazywanie ciepła, miłości, pojednania )
7. Prowadzący proponuje zabawę, polegającą na kończeniu zdań czytanych przez niego:
• Miłość jest zrozumieniem…………( drugiego człowieka )
• Miłość to……………( oddanie )
• Miłość jest częścią……….. ( naszego życia )
• Dzięki miłości świat …………. ( jest piękny )
• Miłość to ciepło …………( między ludźmi )
• Miłość wzbogaca ………..( człowieka )
• Jest mi wesoło, kiedy…………….
• Chciałbym………………
• Czuję się nieszczęśliwy, gdy……………… itd.
8. Na zakończenie ma miejsce odczytanie przez ucznia lub nauczyciela fragmentu Pisma Świętego – ,, Hymnu o miłości’’ - św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian.
9. Zadanie zróżnicowanej pracy domowej.
a) Podaj dwa przykłady:
- synonimów słowa ,, miłość’’
- wyrazów pokrewnych
- związków frazeologicznych
i ułóż z nimi zdania. ( dla słabszych )
b) Poeci tworzą o miłości wiersze, pisarze piszą książki. Co Ty chciałbyś napisać o najpiękniejszym z uczuć? Spróbuj wyjaśnić, co to znaczy, że miłość niejedno ma imię… ( dla zdolnych )
Opracowała:
Jadwiga Wojtkiewicz
Gimnazjum w Janówce
16 - 300 Augustów